Home

O Nas

Foto

Referencje

Kontakt

O Nas


     Historia

   Zespół "PRZYJACIELE" tworzyli muzycy ściśle współpracujący ze sobą nieprzerwanie od kilkunastu lat. Historia zespołu sięga roku 1986 r., gdy założyliśmy tomaszowską grupę CODEX w składzie: Sylwester Lublina (gitara), Grzegorz Kwapisiewicz (bas) i Jacek Węglicki (perk.), grającą amerykańskie utwory takich wykonawców jak m.in. Michael Jackson, Toto, Chicago, Boss Scags i in. W latach dziewięćdziesiątych graliśmy z Marcinem Sakturą i Pawłem Stępniem jako SUPER TRIO, poznaliśmy się z Robertem Niewiadomskim, grając wiele imprez plenerowych oraz wkrótce potem z Tomkiem Woźnicą. Spędziliśmy wiele godzin przy okazji wielu prac w pierwszym tomaszowskim studio nagraniowym "DESIGNER".

   Od 1992 roku wraz z Marcinem Sakturą "Saku" (www.saku.pl) założyliśmy zespół NON-STOP (z Jackiem Węglickim i Sylwkiem Lublinem FOTO-1993 r. news), później CODEX (z Markiem Osojcą (drum) a następnie z Ryśkiem Dudą (drum), by po 2-3 latach przekształcić się w SUPER TRIO (FOTO-1995 news) - wtedy dochodzi do nas młody i bardzo dobrze zapowiadający się perkusista Paweł Stępień. W tym składzie graliśmy nieprzerwanie 5 lat.
   Po wyjeździe kolegów na kontrakt miałem przyjemność grać rok i założyć wtedy nowy zespół OMEGA.

   ORFEUSZ i PRZYJACIELE

   Jeszcze podczas grania w naszych zespołach nawiązaliśmy kontakty z Robertem i Tomkiem (Robert w Codex, Tomek w Rewers) muzykując w wolnych chwilach. Naszymi głównymi zainteresowaniami są standardy jazzowe
i muzyka akordeonowa. Po niemal dwóch latach "cichego" grania, wspólnych nagrań "demo" (2002) i in. zdecydowaliśmy się na wspólne granie i założyliśmy w 2002 zespół "ORFEUSZ" (Jacek, Tomek i Robert). Wiele udanych grań w tym wyjazdy letnie do Ustronia Morskiego, gdzie mieliśmy możliwość codziennego grania i bliskiego kontaktu z szeroką publicznością to początek naszej PRZYGODY. Wyjazdy kontraktowe, biznesy, przynależność w inne zespoły i inne ważne sprawy przeszkadzają w istnieniu stałego składu zespołu i jest to główny powód dla którego stworzyła się nowa forma zespołu PRZYJACIELE - grupa znajomych muzyków grających ze sobą wspólnie w różnych konfiguracjach muzycznych.

   Ponieważ na polskiej scenie reaktywowany został zespół Orfeusz (grecki, promowany już wcześniej w mediach) to od 2005 r. graliśmy już pod nazwą PRZYJACIELE.

    Wiosną 2005 roku powraca do nas 4-ty muzyk, wieloletni kolega, przyjaciel - Sylwek Lublin (gitarzysta, basista, wokalista) z którym graliśmy w 1985-1995. To również postać scen rockowych Polski (Mrągowo, Węgorzewo i in.), dużo by pisać - trzeba posłuchać ;-)

   Od 2006 r. z Robertem Niewiadomskim współpracujemy juz tylko czasami, ponieważ Robert założył już swój zespół przy Zajeździe Spalskim. Czasami jednak gramy ze sobą rózne imprezy.

Latem 2007 rozmawiamy o dołączeniu do nas Marcina Saktury (bas). "Come back"? W końcu "Przyjaciele". Ciągnie nas do siebie. !!!

W 2007 r. Tomek wraz Sylwkiem, potem też z Marcinem Sakturą rozpoczynają budowanie projektu, zespół FULL STEAM. Na początek duzo prac w studiach nagrań przy tworzeniu płyty, nagrania teledysków. Ten równoległy zespół stawa nasz zespół w niezwykle trudnej sytuacji - imprezy koncertowe mają priorytet ponad imprezami rodzinnymi i firmowymi bankietami. Zaczynamy rozmawiać głośno o zaprzestaniu występowania w formie zespołu Przyjaciele.... Krach giełdowy z 2008 pokrzyzował plany, inwestycje zostały wstrzymane. "PRZYJACIELE" grają dalej .... FULL STEAM rownież. Na szczęście imprezy nie nakładają się ze sobą, rozmyślamy jednak nad rozwiązaniem tego "problemu". Planowana kariera w FULL STEAM to jedno a ciągłe zamówienia na przeróżne imprezy firmowe, plenerowe, bankiety i inne uroczystości napływające do zespołu PRZYJACIELE nie pozwalają nam przestać grać w tym składzie. Proza życia czy zrządzenie losu?

W 2010 r. następuje zmiana basisty. Piotr jest członkiem zespołu FULL STEAM i dochodzi do nas na pełny etat do zespołu PRZYJACIELE. Skład jest w tym momencie 100%.

Styl

   Główne style muzyczne, jakie zdarzyło nam się w czasie istnienia tych zespołów uprawiać to: jazz-standards (Armstrong, Sinatra, Nat King Cole, Jobim, Cole Porter i in.), akordeon-trad., biesiada, rock (z IRA, Hendrix włącznie), polska muzyka lat 80-tych. Nasz obecny repertuar i obszar zainteresowań jest bardzo szeroki, jednak ukierunkowany na... dobrą muzykę. Potrafimy więc opracowywać przeróżne style muzyczne w poszukiwaniu dobrego smaku i tego czegoś w muzyce co nas wszystkich "kręci". Na próbach próbujemy wszystkiego: smooth jazz, muzyka rosyjska lub kopia stylu TOTO, Chicago (nasze ulubione zespoły).

jk [lipiec 2010]  

Sprzęt

Sprzęt muzyczny jest naszym narzędziem pracy. Ponieważ dbamy w równej mierze o jakość muzyki jak i narzędzi, którymi pracujemy, to nasz sprzęt to raczej "górna półka". pieniądze nie grają roli, żeby tylko były! To przecież nie tylko nasza praca - to głównie nasze... hobby!

Nasz sprzęt to między innymi:

 • zestaw nagłośnieniowy HK Audio Premium PR:O (2 x 900 W RMS; 128 dB! najwyższa jakość!) >>>
 • Końcówka mocy C-AUDIO 2 x 650 W RMS (Made in England)
 • mikser Studiomaster Pro-Line 8-4-8 (Made in England)
 • Procesor akustyczno-nagłosnieniowy dbx Power Rack (Made in U.S.A.)
 • Sonic Maximizer BBE 442
 • CME ASX Plugiator (Creamware: Minimax, PRO-12, MINIMAX Proodyssey))
 • Platforma dźwiękowa SCOPE (Creamware, Sonic Core)
 • Casio Privia PX-300
 • akordeony Paolo Soprani, Settimio Soprani, Giulietti, Excelsior, Hohnery >>>
 • zestaw mikrofonów bezprzewodowych (2 mikrofony "do ręki", mikrofon nagłowny, mikrofon do klapy).
 • oświetlenie sceniczne (Par, laser, dym, dmx)
 • notebook IBM Lenovo 120 GB HD (teksty, karaoke, muzyka na przerwach, disco)
 • projektory multimedialne SONY VPL-CX10 i CX-11.
 • 2 zestawy perkusji: Yamaha Recording Custom, Yamaha Power V Special, talerze Zildjan A Custom
 • gitary el. Yamaha SG, Fender Squier, piec Marshall 1992 lampa, IMG Stage Line
 • i wiele innych ....

 


Jacek Kurzawa i PRZYJACIELE © 2002-2014 - https://dj-jack.pl/przyjaciele/